Bitcoin

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

Kriptopara madenciliği, en temel tanımıyla, hususi yazılım ve donanımlara haiz cihazların, karmaşa problemleri çözerek kriptopara aktarma işlemlerini onaylaması ve bunun cevabında yeni üretilen kriptopara ile ödüllendirilmesidir. Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete haiz olan hepimiz madencilik yapabilmektedir.

Cüzdanlar içinde meydana getirilen transferler, bir çok blokzincirinde onaylanmadan ilkin bir muamele havuzuna (mempool) aktarılır. Ardından bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazlar tarafınca doğrulanarak onaylandıktan sonrasında blokzincirine yazılır.

Bitcoin nedir? soruna yatını burada bulabilirsiniz.

Kriptopara madencileri, aktarma işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

Kriptopara Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kriptopara madenciliği yapmanın günümüzde pek oldukça yöntemi vardır. Kârlılık, maliyet ve güçlük bakımından bu şekilleri ayırmak mümkündür.

‌ASIC Madenciliği

ASIC, kısaca Uygulamaya Özel Entegre Devreler, kriptopara madenciliği odaklı sistemlerdir. İçlerindeki yazılım ve hususi donanımlar, bu devreleri kriptopara madenciliği gerçekleştirmek suretiyle hususi birer donanım haline getirmektedir. Çok sayıda işlemciden oluşan ASIC cihazlar yüksek hesaplama kapasitesine haiz olmalarına karşın oldukça fazla enerji tüketmektedir. Bu nedenle ASIC cihazlar ile madencilik meydana getiren madencilerin elektrik tüketimini karşılayacak kuvvetli elektrik altyapılarına ihtiyacı vardır.

Bitcoin, Litecoin şeklinde İş Kanıtı (Proof of Work) madenciliği tabanlı kriptoparalar yüksek hesaplama kapasitesi ihtiyacı sebebiyle artık ancak ASIC madencilik cihazları ile üretilebilmektedir.

‌GPU Madenciliği

Bilgisayarların monitör kartlarının işlemcileri Grafik İşlemci Birimi (GPU) olarak adlandırılmaktadır. GPU madenciliği de, monitör kartlarının işlemcileri hesaplama yapılarak işlemlerin doğrulandığı madencilik türüdür. Grafik kartlarının işlemcileri, bilgisayarların işlemcilerine gore fazlaca daha güçlüdür ve hesaplama odaklıdır. Bu nedenle Ethereum, Zcash şeklinde İş Kanıtı madenciliği tabanlı kriptoparaların işlemlerinin doğrulanmasında grafik kartları kullanılmaktadır.

Ekran kartları, ASIC cihazlara gore o kadar da müsait fiyatlıdır. Ancak bununla birlikte, madenciler, birden fazla monitör kartını bir araya getirerek “Rig” ismi verilen birden fazla monitör kartının bir araya getirilmesiyle oluşan cihazlar kullanmaktadır.

‌CPU Madenciliği

‌‌CPU, doğrusu merkezi muamele birimi (işlemci) ile de madencilik yapmak mümkündür. Evlerde kullanılan bilgisayarlara bir madencilik yazılımı kurarak kolaylıkla ‌CPU madenciliği yapılabilmektedir.

Ancak günümüzde bu yöntem, öteki yöntemlere bakılırsa fazlaca düşük performanslı olması nedeniyle artık hemen hemen asla kullanılmamaktadır. Popüler kriptoparaların büyük çoğunluğu için işlemcilerle madencilik yapmak katiyen hale gelmiştir.

Bilgisayar işlemcileri artık iş kanıtı madenciliğinde kullanılmak yerine, Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) madenciliğinde kullanılmaktadır. Bu madencilik türünde, yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç duyulmadığı için madencilik yazılımının çalışır şekilde olması ve cüzdanda gelir elde etmeye ehil oranda kriptopara olması yeterlidir.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, kriptopara madenciliği yapmak isteyen sadece ehil donanım, zaman, malumat birikimi veya sermayesi olmayanlar için sunulan alternatif bir madencilik hizmetidir.

Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralar ve bu muamele gücünü, istedikleri madencilik havuzuna yönlendirerek kriptopara madenciliği yapabilirler.

Bulut madencilik servisleri, dönemlik kontratlar ile değişik kriptopara madencilik türleri için işlemci gücü kiralamaktadır. Donanım, yazılım, soğutma, bakım, yazılım şeklinde değişik maliyetleri göz önünde bulundurarak kullanıcılarla muhtelif kontratlar sunmaktadır. İşletme maliyeti için ücret ödenen kontratlar daha pahalı görünse de madencilik gelirleri daha yüksektir. Daha düşük ücretli ve işletme maliyetlerinin bir kısmının madencilik gelirleriyle karşılandığı sözleşme paketlerinde ise, madencilik gelirleri daha da azalmaktadır.

Diğer madencilik türlerine gore daha düşük maliyetli görünmesine karşın bulut madencilik yöntemini yeğleyen kullananların kar edebilmesi gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır.

Kriptopara Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Seçeceğiniz madencilik türüne, kriptopara birimine ve fiyatlara bağlı olmakla beraber kriptopara madenciliğinden kar elde etmek vakit almaktadır. Bir donanım satın alıp maliyetini amorti etmesini yada bulut madenciliği için ödenen ücretlerin karşılığını vermesi için beklemek gerekmektedir. İşlemci gücü arttıkça gelir elde ihtimali artsa da, elektrik tüketimi artmakta, daha çok aleti bir arada çalıştırmak ve bu cihazları soğutmak zorlaşmaktadır. Cihaz sayısı arttıkça cihazları işletmek, test etmek ve bakımlarını yapmak için harcanan vakit da artmaktadır.

Kriptopara madenciliğinden hasılat elde edebilmek için ehil donanıma ve altyapıya, cihazları barındıracak ve soğutulabilecek alana ve cihazları işletebilecek teknik bilgiye haiz olmak gerekir. Özellikle İş Kanıtı madenciliği yaparken, güçlük seviyesi arttıkça gelirlerin düşeceğini unutmamak gerekir. İş kanıtı madenciliğinde geliri korumak için tertipli olarak donanım yatırımı yapmak, performansları azalan cihazları yenilemek gerekir.

Yüksek donanım maliyetleri ve elektrik sarfiyatı yerine İş Kanıtı madenciliği yerine Hisse Kanıtı madenciliği yapmak, kullanıcılar içinde giderek yaygınlaşmaktadır.

Bitcoin Madenciliğine Başlamalı mı?

Madencilik yapmak için donanım satın almak, madencilik yazılımlarını çalıştırabilmek, çalışırken ısınan cihazları soğutabilecek ve cihazların elektrik tüketimlerini karşılayabilecek altyapıya haiz olmak gerekir. Yeterli donanımınız ve işlemci gücünüz yoksa, üretimden elde edeceğiniz kriptoparalar, donanım satın alma ve elektrik maliyetlerini karşılayamayabilir. Galafx ‘de banka hesabınızdan Türk Lirası gönderdikten sonrasında kısa bir müddet içinde kolayca Bitcoin ve öteki kriptoparaları satın alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button