Bitcoin

Bitcoin İşlemsel Özellikleri nelerdir?

1) Geri Döndürülemez: Bitcoin gönderirseniz, onaylandıktan sonra bir işlem geri alınamaz. Hiç kimse tarafından. Kısacası siz, bankalarınız, madenciniz hiç kimse çözemez. Paranızı bir dolandırıcıya gönderdiyseniz veya bir bilgisayar korsanı bilgisayarınızdan çektiyse kimse size yardımcı olamaz. Güvenlik ağı yoktur. Bilgisayar korsanlarının bitcoin çalması mümkündür. Bu olursa, yasal bir korumanız yoktur.

2) Sahtekarlık: İşlemler veya hesaplar gerçek dünya kimliklerine bağlı değildir. Yaklaşık 30 karakterden oluşan rastgele görünen zincirler olarak adlandırılan adreslerde Bitcoin alırsınız. İşlem akışını analiz etmek genellikle mümkün olmakla birlikte, kullanıcıların gerçek dünya kimliğini bu adreslere bağlamak zorunlu değildir.

3) Hızlı ve Küresel: İşlem ağda neredeyse anında yayılır ve birkaç dakika içinde onaylanır. Küresel bir bilgisayar ağında olduklarından, fiziksel konumunuza tamamen kayıtsız kalırlar. Bitcoin’i arkadaşına mı yoksa dünyanın değişik yerlerindeki birine mi göndermen önemli değildir.

4) Güvenli: Bitcoin fonları açık anahtarlı şifreleme sisteminde kilitlenir. Yalnızca özel anahtarın sahibi kripto para birimi gönderebilir. Güçlü şifreleme teknolojisi ve büyük sayıların büyüsü bu şemayı kırmayı imkânsız kılar. Bir Bitcoin adresi Fort Knox’tan daha güvenlidir.

5) İzinsiz Kullanılabilir: Kimseden kripto para birimi kullanmasını istemenize gerek yoktur. Sadece herkesin ücretsiz olarak indirebileceği bir yazılım. Yükledikten sonra Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini alabilir ve gönderebilirsiniz. Hiç kimse kendi paranızla işlem yapmanıza engel olamaz.

Bitcoin, açık anahtar kriptografisini ve yukarıda belirtilen yetki, denge doğrulaması, çift harcama yasağı, varlıkların teslimi ve kayıt tutarsızlığını sağlamak için defter tutma için yenilikçi bir yaklaşım kullanır ve neredeyse gerçek zamanlı olarak ücretsiz olur.

Kriptografi yetkilendirmeyi sağlar. İşlem yapmak için özel bir anahtara ihtiyacınız var ve anahtarınız, en iyi bilgisayarı, onu kırmak için var olandan daha uzun sürecek kadar karmaşık. Başka bir deyişle, kırılması imkansızdır.

Bitcoin çıkar mı? Bitcoin düşer mi? merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button