Bitcoin

Bitcoin Düşer mi? Çıkar mı?

Bitcoin bir ağ etkileşimidir ve X’den Y’ye dijital para transferi yapılmasını sağlar. Komisyoncusu ve aracısı yoktur. İnternet olan herhangi bir noktadan, internet erişimi olan başka bir noktaya transfer edilebilir. Masraflar aracı olmadığı için çok düşüktür. Bu nedenle tüm dünyada kullanılmakta ve birçok ülke ile dev markalar tarafından desteklenmektedir. Talep arttıkça Bitcoin fiyatı da yükselmektedir. Peki, Kripto para birimindeki hızlı hareketler sonucunda Bitcoin düşer mi çıkar mı?

Çok sert hareketlerin izlendiği kripto para piyasasında Kasım ayı başında rekor seviyeler gözlemlenmişti. Ardında Kasım’ın 2.haftasıyla birlikte SegWit2x güncellemesi ile ilgili gelen haberler yüzde 30’a yakın değer kaybı yaşanmasına neden oldu. Ayrıca yükselen transfer ücretlerinin önüne geçebilmek için ağ kapasitesinin genişlemesi gerektiğini düşünen geliştiriciler, kendi aralarında uzlaşmaya varamadıkları için ağdan ayrılarak kendi kripto paraları Bitcoin Cash’i başlattılar.

Son dönemlerde ekonominin en çok konuşulan konusu ise düşüş devam edecek mi oldu. Geleceğin para birimi olarak görülen Bitcoin hakkında tartışmalar devam ederken, bugün yüzde 11.3’lük yükselişle Bitcoin 6 bin 520 dolara taşındı ve toplam değeri 10 milyar dolar aştı. Ancak Bitcoin Cash’inde piyasaya hızlı girişinin ardından söz konusu para birimi 15400 dolara kadar yükseldi. Peki, en çok kazandıran yatırım araçlarından biri konumundaki Bitcoin 2018’de ne olur? Dünyanın en büyük opsiyon borsası ve vadeli işlemler işletmecisi olan CME Group’un bu sanal para biriminin vadeli işlemlere başlayacağını duyurmasının ardından piyasada Bitcoin’e olan talep arttı. Bu nedenle Bitcoin’in yeni yılda büyük satışlara sahne olacağı ve küresel ekonominin çok iyi bir şekilde takip edilmesi neticesinde Bitcoin yatırımcılarının yüksek kazançlar elde edebileceği öngörülmektedir. Fakat bazı analistlerin bu piyasa için çok spekülatif olduğunu belirttiklerini ve bu durumun fırsatlar oluşturduğu gibi riskler de barındırdığını belirtelim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button