Bitcoin Sözlüğü

Accumulation, Address, Algorithm, Arbitrage, Altcoin, Airdrop, ATH, Atomic Swap nedir?

Accumulation, Address, Algorithm, Arbitrage, Altcoin, Airdrop, ATH, Atomic Swap nedir?

Accumulation(EN) – Akümülasyon (TR) :

Kriptopara fiyatının yükseliş veya düşüş dalgalanmaları olmadan bir müddet dar bir fiyat aralığında hareket etmesini anlatım eder.

Address(EN) – Adres(TR):

Taraflar içinde kriptopara alımı ve gönderimi gerçekleştirmek suretiyle paylaşıma aleni bir halde kullanılan ve alfa numerik karakterlerden oluşan güvenli tanımlayıcı niteliğindeki kod kümesini anlatım eder.

Algorithm(EN) – Algoritma(TR):

Problem çözme veya hesaplamada takip edilecek kurallar, uygulamalar bütününü anlatım eder.

Arbitrage(EN) – Arbitraj(TR):

Platformlar arasındaki fiyat farklarından faydalanarak, fiyatın düşük olduğu platformdan alıp, fiyatın yüksek olduğu platformda satış yapma işlemlerini anlatım eder.

Altcoin(EN) – Alternatif Kriptopara(TR):

Kronolojik olarak Bitcoin’den sonrasında ortaya çıkan ve Bitcoin teknolojilerinde faydalanarak ortaya çıkan bütün kriptopara birimlerini ifade eder.

Airdrop(EN) – Bedelsiz Dağıtım(TR):

Kriptopara proje ekiplerinin, ücretsiz bir şekilde yada öncesinden belirlenmiş birtakım şartları (istek formu doldurma, toplumsal medya paylaşımı, beğenme vb.) yerine getiren kullanıcılara ücretsiz bir şekilde kriptopara dağıtmasını ifade eder. Kullanıcıların cüzdanlarına gönderilen bu kriptoparaların kullanması kısıtlanmış yada birtakım şartlara (blokzincirinin yayına başlama, kriptopara alım satım platformunda listelenme vb.) bağlanmış olabilir.

ATH(EN) – En Yüksek Fiyat(TR):

İngilizce “All Time High” kelimelerin kısaltması olan ATH, kriptopara fiyatının bir itibari para birimi (Dolar, Türk Lirası, Euro vd.) karşısında ulaştığı en yüksek değeri ifade eder.

Atomic Swap(EN) – Atomik Takas / Zincirlerarası Takas(TR):

Farklı blokzincirlerinde yer edinen kriptoparaların, arada herhangi bir aracı olmadan takas edilebilmesine imkan elde eden teknolojidir. İşlemler, çoklu imzalı cüzdanlar ve parlak zeka kontratlar vesilesiyle alıcı ve göndericinin onaylarıyla gerçekleştirilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button